Warning: mysql_query() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /srv/httpd/virtual_servers/www.gastroplus.cz/html/shared.php on line 7 Warning: mysql_select_db() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /srv/httpd/virtual_servers/www.gastroplus.cz/html/shared.php on line 8 Gastro - Bleskovky
LESAK s.r.o. váhy a vážicí zařízení
LESAK s.r.o. váhy a vážicí zařízení

Skutečně zdravou jídelnu mají nově klienti čtyř domovů pro seniory v Brně

Stravovací provozy Domova pro seniory Mikuláškovo náměstí a Okružní v Brně nedávno prošly auditem společnosti Bureau Veritas, který potvrdil, že obě plní bronzová kritéria programu Skutečně zdravá jídelna. V obou jídelnách se denně připravuje na 500 porcí pokrmů, včetně pokrmů pro klienty dalších dvou domovů seniorů na ulici Kosmonautů a Koniklecová.

Podmínkou pro splnění bronzových kritérií je mimo jiné zajistit, že pokrmy neobsahují žádné nežádoucí přísady a při jejich přípravě se minimalizuje používání polotovarů. Alespoň 75 procent všech pokrmů musí být vyrobeno z čerstvých, nezpracovaných surovin či potravin, které jídelna přednostně nakupuje od pěstitelů, chovatelů a výrobců s provozovnou ve vlastním nebo sousedním kraji. Pokrmy v jídelním lístku odrážejí sezónnost a strávníci mají v jídelně k dispozici informace o původu potravin, použitých k přípravě pokrmů. Při úklidu v prostorách kuchyně se používají ekologicky šetrné čisticí a mycí prostředky.

Do programu Skutečně zdravá jídelna se mohou přihlásit nejen školní, ale také podnikové a veřejné jídelny. Jídelny zapojené do programu plní předem stanovená kritéria pod kontrolou nezávislé mezinárodní certifikační společnosti Bureau Veritas.

„Jsem velice rád, že jsme mohli pomoci dvěma stravovacím provozům získat bronzový certifikát v programu Skutečně zdravá jídelna, a tím potvrdit jejich snahy v oblasti zkvalitnění a ozdravení jídelníčků,“ vysvětluje Tom Václavík, ředitel programu Skutečně zdravá škola.

Domovy pro seniory Okružní, Mikuláškovo náměstí, Kosmonautů a Koniklecová jsou příspěvková organizace, kterou pro své občany vybudovalo Statutární město Brno. Domovy poskytují ubytování a základní péči seniorům, kteří mají sníženou soběstačnost zejména z důvodu věku a chronického onemocnění a jejichž situace vyžaduje pravidelnou pomoc jiné fyzické osoby. Domovy nabízí komfortní ubytování a stravování v souladu se zásadami zdravé výživy a na základě doporučení lékaře.

„Ve stravovacím provozu Domova pro seniory na Mikuláškově náměstí zajišťujeme kompletní stravování ještě pro další dva domovy pro seniory v Brně. Dohromady tedy zajišťujeme celodenní stravu zhruba pro 300 klientů. Již delší dobu při přípravě pokrmů používáme minimum polotovarů a snažíme se v co největší míře preferovat čerstvou stravu, ovoce a zeleninu a sezónní potraviny od místních pěstitelů a producentů. Jsme rádi, že jsme si tyto v praxi používané principy mohli ověřit v rámci programu Skutečně zdravá jídelna. Splněním bronzových kritérií jsme si potvrdili, že svou práci děláme dobře. Naším cílem je, aby našim strávníkům i nadále chutnalo a naše kvalitní strava přispěla k jejich dobré kondici a spokojenosti,“ říká Richard Drobník, vedoucí stravovacího provozu Domova pro seniory Mikuláškovo náměstí.

V roce 2016 splnila bronzová kritéria programu také divize Fresh & Tasty skupiny Zátiší Group, která v Praze připravuje kvalitní školní a podnikové stravování. Bronzová kritéria také nedávno splnila restaurace zdravého životního stylu Vitalité z Brna, která poskytuje školní stravování pro 24 základních a mateřských škol v Brně a okolí.

Kompletní přehled zapojených zařízení najdete na online mapě zde.

Kontakty:
Tom Václavík, ředitel, Skutečně zdravá škola: 776 760 700, tom@skutecnezdravaskola.cz

Více o programu Skutečně zdravá jídelna

Účast v programu Skutečně zdravá jídelna poskytuje nezávislé ověření, že poskytovatel stravovacích služeb podniká kroky ke zvýšení kvality nabízených pokrmů, které připravuje z čerstvých sezónních surovin od pěstitelů a chovatelů z regionu, bez použití polotovarů a aditiv.  Nezávislé potvrzení o plnění přísných kritérií Skutečně zdravé jídelny  poskytuje BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o., přední mezinárodní společnost, která poskytuje komplexní služby v oblastech kvality, hygieny, bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, životního prostředí a společenské odpovědnosti.
Poskytovatelé stravovacích služeb zapojení do programu jsou kontrolováni, aby bylo zajištěno, že splňují vysoké standardy na původ a kvalitu používaných surovin. Program Skutečně zdravá jídelna tak hostům jídelen poskytuje záruku, že pokrmy jsou připravené z čerstvých sezónních surovin, pocházejících od farmářů a výrobců z vašeho kraje, a že na přípravu pokrmů nebylo použito nezdravých aditiv, GMO a trans-mastných kyselin. 
O osvědčení Skutečně zdravá jídelna se může ucházet kterákoli organizace připravující a nabízející pokrmy v jakémkoli sektoru gastronomie a veřejného stravování. Více na www.skutecnezdravajidelna.cz.

O Skutečně zdravé škole
Skutečně zdravá škola je občanská iniciativa usilující o zlepšení školního stravování prostřednictvím zavádění komplexního programu Skutečně zdravá škola. Program je určen školám a v jeho rámci se vedení školy, učitelé, žáci, rodiče, pracovníci školních kuchyní, dodavatelé potravin, zemědělci a zástupci místní komunity společně zasazují o to, aby byla dětem poskytována chutná a zdraví prospěšná jídla a vytvářeny základy příjemné, zdravé kultury stravování. Školy, které se do programu zapojí, mimo jiné do kuchyně nakupují suroviny od místních farmářů, pekařů a řezníků a v jídelně poskytují pokrmy připravené z čerstvých sezónních surovin. Pro žáky školy organizují výlety na místní farmy, integrují téma jídlo do školního vzdělávacího programu, pořádají na škole farmářské trhy a komunitní aktivity, žáci absolvují lekce vaření a pěstují na školní zahradě vlastní ovoce a zeleninu. Program funguje pod záštitou Ministerstva životního prostředí a Ministerstva zemědělství. Do programu se mohou zapojit mateřské, základní i střední školy. Mohou se pokusit se o získání bronzové, stříbrné a zlaté medaile za splnění kritérií programu Skutečně zdravá škola. Momentálně je zapojeno 277 škol z celé České republiky a 22 z nich již splnilo bronzová kritéria, jedna škola splnila stříbrná kritéria. Více na: http://www.skutecnezdravaskola.cz/.

24.5.2017

FB Like

Jméno

E-mail

Nadpis

Příspěvek

Kontrolní kód: opište sem

V diskuzi není žádný příspěvek!

GastroTV

Warning: mysql_query() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /srv/httpd/virtual_servers/www.gastroplus.cz/html/shared.php on line 92 Warning: mysql_query() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /srv/httpd/virtual_servers/www.gastroplus.cz/html/shared.php on line 101 Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, null given in /srv/httpd/virtual_servers/www.gastroplus.cz/html/shared.php on line 102 Notice: Undefined variable: out in /srv/httpd/virtual_servers/www.gastroplus.cz/html/shared.php on line 108


Další Bleskovky

Každý rok se ve školních jídelnách vyhodí až 48 000 tun potravin.

Každý rok se ve školních jídelnách vyhodí až 48 000 tun potravin.

Skutečně zdravá škola vyzývá ke snižování plýtvání

20.2.2018 | Bleskovky

Nejlepší kuchaři studují v Ostravě

Nejlepší kuchaři studují v Ostravě

MAKRO Akademie hostila 8. a 9. listopadu finálové klání 5. ročníku celostátní gastronomické soutěže pro studenty MAKRO Horeca pětiboj 2017

20.11.2017 | Bleskovky

Festival Dolce Vita na Smíchovské náplavce

Festival Dolce Vita na Smíchovské náplavce

Přijďte si osladit život! 7.10.2017, 10:00 – 19:00, Praha - Smíchovská náplavka

8.9.2017 | Bleskovky